Якщо вам подарували орхідею: як зберегти красу у своєму будинку

#Флористичні_поради

Всі орхідеї, що сьогодні продаються в магазинах, є гібридами, адаптованими до умов квартири чи будинку. І все ж стосунки з красунею доведеться вибудовувати день за днем — у цьому сенсі орхідея нагадує примхливу кохану. Але за докладені зусилля вона щоразу радуватиме вас вишуканими квітами.

Як правильно доглядати за орхідеєю 

Сказати, що тропічна квітка не потребує уваги, не можна. Але, якщо ви створите для купленої в магазині орхідеї сприятливі умови для зростання та цвітіння, вона не завдасть клопоту. Дамо загальні поради щодо догляду за всіма сортами.

  • Орхідеї люблять вологе повітря – 50-80%. Їх потрібно обприскувати, але робити це особливим чином. Волога має потрапляти на листя з нижнього боку. Уникайте попадання крапель на суцвіття і місця приєднання листя до стебла. Деякі садівники рекомендують накривати квіти вологим рушником.
  • Рослини добре почуваються на свіжому повітрі: на балконі або лоджії. Але бояться протягів.
  • У ґрунті обов’язково має бути дренаж у вигляді гальки. Це допоможе запобігти гниттю коріння.

Як поливати орхідею 

Як часто поливати орхідею? Усього 1 раз на 7-10-14 днів. Якщо ви сумніваєтеся, чи настав час поливу, безпечніше почекати ще пару-трійку днів. В ідеалі поливати орхідею потрібно не за графіком, а орієнтуючись на стан субстрату та коріння. Ось кілька ознак, якими ви можете точно визначати необхідність поливу: Як правильно поливати орхідею

  • На стінках прозорого горщика немає конденсату; 
  • Кінчики коріння стали яскраво-жовто-зеленими. Це означає, що коріння посилає сигнал листям про готовність вбирати воду. Якщо ж кінчики сіро-зелені, то це говорить про те, що орхідея вологи не потребує, і полив принесе їй тільки шкоду; 
  • Горщик з орхідеєю став легшим на вагу; 
  • При зануренні дерев’яної шпажки на субстрат на 30 хвилин вона залишається сухою (робити це потрібно обережно). 

Вода повинна бути кімнатної температури або теплою (до 40 градусів) та чистою (наприклад, питною, водопровідною відстояною або пропущеною через фільтр). 

Як правильно поливати орхідею? Один із найпопулярніших способів поливу – метод занурення. Зануріть горщик із квіткою у таз або відро з водою на 15 хвилин. Важливо, щоб рівень води не сягав вершини горщика приблизно на 2 сантиметри. Далі витягніть горщик і поставте його на піддон, щоб стекла зайва вода. Нарешті, злийте надлишки води з піддону і поверніть горщик із квіткою в декоративне кашпо. Слідкуйте за тим, щоб коріння орхідеї в жодному разі не знаходилося у воді. 

Після поливу воду з піддону краще зливати. При поливі не можна заливати, мочити чи обприскувати точку зростання листя орхідеї. Якщо це сталося, відразу витріть надлишки вологи туалетним папером.

Де поставити квітку

Екзотична квітка дуже любить світло. Сорти, які найбільше потребують сонячного проміння, — Ванда і Каттлея. Фаленопсис менш примхливий, тому його найчастіше можна зустріти на вікнах українських квартир. Але й за ним треба доглядати та правильно вибрати місце.

Щоб правильно визначити, на якому боці світла орхідеї почуваються найкраще, враховуйте наступне:

На рослину має падати розсіяне сонячне світло від 10 до 15 годин на добу. У весняно-літній період сонце найагресивніше, тому створіть квітам легку тінь. Взимку обов’язково організуйте додаткове освітлення.

Навесні та влітку помістіть орхідеї на південному сході або заході, взимку – на південних або південно-західних вікнах. Вікно, на підвіконні якого стоїть орхідея, не можна відкривати взимку на провітрювання.

Оптимальна денна температура – ​​25-30 градусів, нічна – 18-20. Якщо вона піднімається вище 37 чи опускається нижче 10, рослина гине.

Щоразу після поливу повертайте орхідею іншою стороною до сонця, тоді вона буде рости рівно. Інакше кущ почне тягнутися до світла, викривлятись і втратить витонченість.

Догляд за орхідеєю після цвітіння 

Отже, минув час і всі квіти опали, а можливо і верхівка квітконоса почала засихати. Що робити тепер? Існують два варіанти розвитку подій: 

Варіант 1. Не обрізаємо квітконоси після цвітіння. Нічого не робимо і чекаємо, коли зі сплячих бруньок з’являться нові гілочки з квітами. Квітів буде не дуже багато, зате орхідея продовжуватиме радувати нас. 

Варіант 2. Обрізаємо квітконоси після цвітіння. Обрізаємо квітконоси, щоб дати орхідеї відпочити, набратися сил для наступного цвітіння, нарощування кореневої системи та листя. Після обрізання квітконоса з будь-якої бруньки, що залишилася, виросте нова стрілка квітконоса або дітка (відросток з листочками, який поступово буде відпускати своє коріння, його можна пересадити і отримати нову орхідею).

Часто перше цвітіння орхідеї після покупки буває недовгим. Не засмучуйтесь, через півроку квітка зміцніє і порадує більш тривалим цвітінням. До речі, квіти і бутони, що опали в перші дні після покупки – це нормальна реакція орхідеї на стрес.

Як зберегти орхідеї в букеті 

Як доглядати за букетом з орхідейЯскраві метеликові суцвіття прекрасні не тільки в декоративних горщиках, а й у живих композиціях. Основні поради по догляду:

  • Підріжте стебла на 1 см. Можна зробити це навскіс, щоб збільшити площу надходження корисних речовин. Підрізати зріз треба кожні 4-5 днів.
  • Помістіть букет у скляну вазу, на 2/3 заповнену відстояною водою. Використовувати рідину відразу ж із-під крана не можна. Вона холодна, і в ній містяться домішки, які погано впливають на квітку.
  • Щодня міняйте воду.
  • Зрізані орхідеї вимагають тих самих умов, що й кімнатні. Вони люблять світло, тепло та вологе повітря. Але уникайте прямого сонця, опалювальних приладів та протягів.
  • Обприскувати композицію не можна. Квіти покриються плямами.
  • Не чіпайте суцвіття. У їхньому центрі знаходиться пилок, чим його менше, тим швидше вони зав’януть.

При правильному догляді орхідея стоїть у вазі до 17 днів. За стійкістю серед зрізаних квітів вона знаходиться посередині: не самий довгожитель, але й не в’яне через 3-4 дні.